میم‌صاد آنلاین

درباره زندگی، فرهنگ، هنر و جامعه

دوست دختر داشتن یا دوست بودن؟ مسئله این است

پست قبلی کامنتی داشت با این محتوا که: «چه بلایی سر فرهنگمان آورده‌اند که وقتی می‌خواهیم بگوییم یک زن و شوهر عاشق هم هستند باید بگوییم دوست دختر و دوست پسریم هنوز!» + (آدرس وبلاگ نویسنده)

باید بگم: توی فرهنگی که زن گرفتن مورد تمسخر جامعه قرار می‌گیره و دختر/پسری که ازدواج می‌کنن به عنوان آدم‌هایی که دیگه به درد معاشرت نمی‌خورن، از جمع‌های دوستانه طرد می‌شن و مشکلات بی‌پایان مالی و... کاری باهاشون می‌کنه که روال عادی زندگی‌شون عوض میشه و دیدن دوستان دوره مجردی براشون تبدیل به خاطره میشه، باید مثل دوران پیشاازدواج، «دوست» موند تا نشاط و هیجان زندگی از بین نره. 
البته که دوست بودن اصلا چیز بدی نیست، حتی چیز عجیبی هم نیست اما توی ایران به قدری ارتباط میان دخترها و پسرها حساسیت ایجاد می‌کنه که ارتباط طبیعی دو تا انسانِ عاقل و بالغ با برچسب دوست دختر دوست پسری، بار منفی پیدا می‌کنه. این ترکیب از اساس مشکل داره؛ این عبارت رو خودم هم استفاده می‌کنم. ایرادی اگر می‌گیرم به کلیت جامعه ست که کاری می‌کنه من هم به جای دوست بگیم دوست دختر. از اساس، دوستیِ خالی چه مشکلی داره که میگیم دوست دختر یا دوست پسر؟ نه تنها این عبارت رو استفاده می‌کنیم که در قشر مذهبی، دوست دختر یا دوست پسر با یک بار منفیِ خاصی، نشون دهنده لاابالی‌گری افراد هم میشه. 

پست قبل رو تصحیح می‌کنم! «من و محیا تلاش می‌کنیم بیشتر از قبل، نه فقط زن و شوهر، نه فقط همسر که دوست باشیم. دو تا دوستِ صمیمی و قابل اعتماد که هوای هم رو داشته باشن.» اینجوری بهتره نه؟!
تصحیح خوبی بود :)
بعله.
بهتر شد
:) بعله
خیلی خوبه،تبریک میگم به خاطر این مقاومت، چون دقیقا میدونم چقد سخته..همرنگ جماعت نشدن.. کاش ما هم بتونیم
آره و کم کم راحت تر میشه
جمعه ۲۴ شهریور ۹۶ , ۱۰:۱۷ قاسم صفایی نژاد
بله بهتر شد :)
البته فکر کنم متاسفانه یا خوشبختانه در ایران هم جا افتاده که دوستی یه چیزی هست و دوست دختر دوست پسری یه چیز دیگه. همون فرقی که فرند و گرل فرند در غرب داره، فرهنگ و واژه‌اش هم در ایران دیگه داره استفاده میشه.
در نهایت باز هم آرزو میکنم که صمیمی‌ترین و بهترین رابطه بین زن و مرد در فرهنگ ما تبدیل بشه به رابطه همسری.
به هر حال قصد تلخی اوقات شما رو نداشتم. قصدم بیان یک آلارم برای فرهنگ‌مون بود. (به جای آلارم اگه میگفتم هشدار خیلی قضیه بزرگ میشد، کلمه دیگه‌ای پیدا نکردم :D )
نه خواهش میکنم؛ بحث تلخی اوقات نیست. سوتفاهمی ه که کلا توی جامعه وجود داره و کاریش هم نمیشه کرد
پس: دوستی‌تون مستدام :))
بعله ممنون :)
اره بهتر شد
مهم اینه که باهم خوشبختین
هومم! :)
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراحی: عرفان قدرت گرفته از بیان